İmar barışı son başvuru tarihi ne zaman?

0
866
İmar barışı
İmar barışı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde sorunlu olan binaların yeniden yapımına yönelik çıkartılan yasa kapsamında İmar Barışı hakkında merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını sitemizde bulabilirsiniz.

Ülkemizde bulunan 26 Milyon konuttan 13 Milyonunun sorunlu olmasından dolayı bu yasadan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın en kısa süre içerisinde İmar Barışı yasasından faydalanmak için başvuru yapmaları gerekmektedir. E-devlet sistemi üzerinde de başvurusu yapılması mümkün olan bu yasa kapsamında günlük 50-60 Bin arasında kişinin başvuru yaptığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşteşarı tarafından resmen açıklandı.

13 Milyon konutu kapsayan bu yasa kapsamında elde edilen gelirin kentsel dönüşüm kapsamında kullanılacak olmasından dolayı kayıt belgelerinin resmen alınmaya başladığı açıklandı. Kentsel dönüşüm sırasında duyulan nakit ihtiyacının İmar Barışı sonrasında ortadan kalkacağını da sözlerine ekleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müşteşarı bu konuda gerekli olan açıklamaları yaptı.

Günlük 2 Milyon kişinin İmar Barışı kapsamında sisteme giriş yaptığı ve oluşturulan kayıt sayısının 50 Bin civarında olmasından dolayı, aynı zamanda basit yapılar için yapılan başvuruların 2 Bin 500 TL civarında olduğunu, ancak ilerleyen günlerde bu rakamın 5 Bin TL çıkacağını açıkladı.

İmar Barışı kapsamında ödenmesi gereken tutarların 2 yıl ödemesiz bir şekilde yapıldığı ve 5 yıl vadeli bir şekilde 0 faiz ile ödenmesinin mümkün olduğunu da sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Barışı yasasın son başvuru tarihinin ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar olduğunu açıkladı. Bu süre içerisinde sizlerde başvuru yaparak İmar Barışı kapsamında gerekli olan başvuruyu yapma şansını yakalamış olacaksınız.

CEVAP VER