Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri nasıl sorgulanır E-devlet

0
893
Sefer görev emri
Sefer görev emri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti Kahramanmaraş İl Kongresinde Sefer görev emri hakkında söylediği sözler gündeme damgasını vurdu. Afrin’de devam eden savaşta Türk askerine destek vermek isteyen vatandaşlarımız için Sefer görev emri bulunanların hazır olması gerektiğini diler getiren Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra E-devlet sistemine olan talep sistemde yoğunluk yaşanmasına neden oldu.

Sefer görev emri nedir?

Peki çok fazla merak edilen Sefer görev emri nedir? sorusunun cevabını sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Askerliğini yapmış olan Türk erkekleri arasından olağanüstü durumlarda asker çağrılması istenecek kişilere verilen bir emir türüdür. Yani ülkemizde bulunan askerlik çağında olan kişilerin veya askerliğini yapmış olan kişilerin olası bir savaş durumunda askere çağrılmasına denmektedir. Bu Durum karşısında Sefer görev emri sorgulamasını sizlerde E-devlet sistemi üzerinden bakarak size böyle bir emir gelmesi durumunda bu görev düşüyor mu öğrenebilirsiniz.

Sefer görev emrine ait olup olmadığınız öğrenmek için yapmanız gereken E-devlet sistemine giriş yaptıktan hemen sonra arama motoru bölümüne ” Sefer görev emri ” yazmanız olacaktır. Burada çıkan link içerisinde sizlerde Sefer görev emrine tabi olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Sefer görev emri nasıl öğrenilir?

Sefer görev emrine ait olup olmadığını öğrenmek için yapmanız gereken PTT şubelerine giderek E-devlet sistemine ait şifrenizi almak olacaktır. Aynı zamanda bunun dışında askerlik şubelerine giderek de Sefer görev emri olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sadece askerlik şubesine gitmek veya E-devlet sistemi üzerinden Sefer görev emri sorgulaması yapmak olacaktır.

Sefer görev emri kapsamında askere çağrılacak olan kişilerin yaş sınırı olarak TSK’nın belirlediği sınır 41 olarak kabul görmektedir. 41 yaşının üstünde bulunan kişilerin askere çağrılması TBMM kararı ile olmaktadır.

CEVAP VER